Blog č.1

Autor: Matej Rudavský | 8.12.2016 o 11:28 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  110x

Svet doma na Slovensku ponúka milión dôvodov prečo ísť do zahraničia a zahraničie k ním ponúka milión príležitosti ako tie dôvody naplniť.

Vraví sa, že ten kto žil, študoval, cestoval po svete vie zrovnávať svet s domovom. Zároveň platí, že ľudia čo sa vrátia sú prístupnejší novým veciam a dokonca hľadia kritickejšie na domáce reálie. 

Čo to však presne znamená? Skutočne ľudia čo sa vrátia zo zahraničia, môžu svoju krajinu zmeniť a zmeniť dokonca k lepšiemu? Nevytvára sa okolo týchto ľudí len dočasná aura voňajúca cudzinou v okamžiku keď sa zvítajú s rodinou, známymi a keď po čase opadne sú to zas ty istý ľudia čo predtým odišli?

Vidia Jana ako vystúpil z lietadla s kufríkom len o niečo väčším ako je príručná batožina, lebo nechcel dať pár eur navyše za normálny kufor, vstúpi do dediny v značkových teplákoch a o pár hodín neskôr pyšne zaplatí celej krčme rundu pri ktorej sa pochváli jak bombovo sa žije tam v Anglicku a koľko zarába oproti nám tu. Rozpráva svoj príbeh, je hrdý sám na seba, veď on to dokázal. Vidí ako mu ostatní pritakávajú, však oni robia len vo fabrike za pásom za minimálku. Jano je ten čo robí asistenta manažéra skladu a dnes všetkým platí. Zajtra sa vyspí z opice, týždeň sa prestravuje v mama hoteli a v stredu sa vráti do Anglicka lebo vtedy sú najlacnejšie letenky.

Či vidia mladého Andreja, ktorý práve doletel spoza Atlantiku. Vystúpil z lietadla, pred sebou tlačí vozík s kuframi, hrdý otec si ho poriadne premeria, pochváli jeho parádne sako a nové luxusné hodinky. Rodina povečeria v drahej reštaurácii, všetci sú oblečení len v tom najlepšom, na stôl sa nosí sama exotika, pripíja sa starším alkoholom ako má Andrej a všetci sa pýtajú či mu tam v Amerike niečo nechýbalo. Ešte v ten večer sedí s kamarátmi v kokteil bare, teraz on synček podnikateľa platí pitie, ukazuje fotky amerických celebrít ,babeniek, čo balil na pláži, aut v ktorých sa vozil. Taxíkom sa odvezie domov, ráno ho strašne bolí hlava, týždeň potiahne v podobnom štýle až sám, znudený rodičom oznámi, že odlieta spať a kamarátom povie, však nech doletia na víkend ak sa budú nudiť.

Do tretice uvidia študentku Zuzanu, ťahá za sebou stredne veľký kufor, na letisku ju celá rozžiarená objíme mama so sestrou. Po obede sa zavrie do izby a začne dokončovať zadanie pre výberové konanie  a ešte ten istý večer ho posiela. Hneď ráno nájde svoje staré bežecké tenisky a ide sa prebehnúť na 30 minút aby začala nový deň doma s čerstvou mysľou. Získa prácu na ministerstve v rámci projektu, ktorý má na Slovensko pritiahnuť späť mladých talentovaných ľudí. Svedomito sa pustí do novej práce, a keď po čase zistí, že isté pracovné veci išli proti jej morálnemu presvedčeniu tak sa rozhodla z tejto práce odísť a neskôr aj dané skutočnosti zverejniť. Dnes nemusí vyspať opicu, ale sklamanie, ktorého sa jej dostalo za kúsok jej odvahy a úprimnosti.

Sme mladí, hranice máme otvorené, ak sa nám doma nepáči alebo sa len jednoducho chceme pozrieť do sveta môžeme ísť. Aký je ten najčastejší dôvod odchodu Slováka za hranice? No predsa číri idealizmus. Tak ako chodili štúrovci študovať do Nemecka a potom sa vracali na Slovensko aby zakladali nedeľné školy, tak to presne chce robiť aj naša mladá generácia. Každý má iné metódy a predstavy ako dosiahnuť ten idealizmus, pravda, Jano cez dno pohárika, Andrej skromnosťou a Zuzana záujmom o teplé miestečko v štátnej správe.

Svet doma na Slovensku ponúka milión dôvodov prečo ísť do zahraničia a zahraničie k ním ponúka milión príležitosti ako tie dôvody naplniť. Dnes v globalizovanom svete má každý z nás šancu, nájsť si ten dôvod a k nemu aj tu príležitosť. A keď sa mladí vrátia pootvárajú si svoje nedeľné školy na všetky problémy v tejto krajine. Nebolo by to krásne, keby sme naozaj mohli skonštatovať, že prinesená skúsenosť každého z nás domov pomôže urobiť túto krajinu lepšou? Bude sa vôbec ešte dať v takej krajine žiť? Nerozbolí nás od tej dokonalosti hlava?

Môžete byť úplne kľudný a vôbec sa nemusíte obávať takto katastrofického scenára. Nehrozia nám žiadne nedeľné školy na naše problémy, tiež ani tá odporná dokonalosť, to skôr sa mŕtvemu samému podarí v hrobe obrátiť.  

Dnes sa už nenosí chodiť do zahraničia očumovať a vylepšovať ako Peter Veľký v Rusku. Po väčšinou ak vylepšujeme doma tak spravidla viac na vlastnom. Veď musel by to byť naozaj veľký hňup aby sa vonku vzdelával a potom doma na erárnom zveľaďoval a svojim horlivým idealizmom kazil čo sa tu už skoro jednu dekádu k dokonalosti doťahuje. Takto naivný mladý človek ešte nebol dostatočne dlho doma, aby bol poučený, že tu štát vie najlepšie, čo je pre jeho obyvateľov dobré. Naša mladá naivná dušička si myslela, že to čo je v zahraničí nie móda ale štandard je potrebné aj sem priniesť. Chyba, západ je skazený a prehnitý z opačnej svetovej strany je potrebné sem exportovať hodnoty a ideály. Občianska spoločnosť sa predsa u nás nestavia na otvorenosti a objektívnej konfrontácii, ešte nie.

Treba len dúfať, že naivita opustila naše dievčatko a mediálnu lekciu čo dostalo od štátnych orgánov si zobralo k svojmu červenému orgánu. Jano s Andrejom by takéto huncútstva nevystrájali im stačí ich ranná opica a nakoniec každý z nich zo seba v ten večer nedeľnú školu spravil a svojimi skúsenosťami najbližších obrodili.

Môžeme kľudne odchádzať do zahraničia po celých húfoch, organizovať sa, exportovať sa ako lapače dobrého, hľadať čo doma nie je a zase sa vracať a importovať ako tovar s pridanou hodnotou a veriť, že si nás kúpia zákazníci ktorým sme určení. Pretože je úplne jedno koľko sa nás vráti s akou hodnotou, naša skutočná hodnota na domácom trhu stúpa úmerne tomu ako je naša občianska spoločnosť pripravená na otvorený dialóg. Musíme rešpektovať inakosť, že Jano sa vždy vráti do dediny len v nových teplákoch a nikdy nie v obleku a rovnako aj Andrej bude vždy chodiť ako z amerického seriálu a tiež že Zuzana pôjde ráno behať a povie svoj názor otvorene. Všetci traja majú právo byť sami sebou a my občianska spoločnosť a štát im neupierajme právo na ich nedeľnú školu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?